امروز    دوشنبه , 01/مرداد/1397  
 
 

منوی اصلی

president
Orginal-Logo
shaa
labsnet Link 1
NBIC
hemayat
saramadan
tajhizat

حاضرین در سایت

ما 55 مهمان آنلاین داریم
 
 
 
گزارش بازدید از کارخانه کویر تایر مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط احمدی   
شنبه, 07 آذر 1394 ساعت 09:10

گزارس بازدید رئیس گروه کارآفرینی و ارتباط با صنعت دانشگاه از کارخانه کویر تایر(دانلود فایل)

 

گزارش بازدید رئیس گروه کارآفرینی ارتباط با صنعت دانشگاه

پیرو هماهنگی های بعمل آمده، با حضور مسئول گروه کارآفرینی و ارتباط با صنعت دانشگاه، جناب آقای دکتر رهنما عضو محترم هیات علمی گروه مهندسی مکانیک و جناب آقای دکتر نیک اختر عضو محترم هیات علمی گروه شیمی در روز دو شنبه مورخ 2 آذر ماه 1394 به محل کارخانه کویر تایر واقع در کیلومتر 11 جاده کرمان مراجعه شد.

ابتدا با حضور مسئولین واحد R&D کارخانه توضیحاتی در زمینه امکان همکاری های مشترک و ارتباط کارخانه و دانشگاه داده شد سپس بازدید از بخشهای مختلف کارخانه همراه با دکتر شیوا، مهندس آریا نژاد و آقای مهندس خراشادیزاده مسئولین و مدیران تحقیقات کارخانه انجام شد. با آشنایی بیشتر از فرآیند تولید تایر و نیازهای این واحد تولیدی، برخی ایده های پژوهشی و فناورانه جهت بهبود فرآیند تولید در این مجموعه، به ذهن اساتید محترم بازدیدکننده رسید که عناوین و کلیات آن به مسئولین واحد تحقیق و توسعه ارائه شد. پس از بازدید چند ساعته از کلیه قسمتهای خط تولید جلسه ای با حضور بازدید کنندگان مذکور و مدیران ارشد کارخانه از جمله آقای مهندس کمیلی (مدیرکارخانه)، خانم مهندس کلهر (مشاور مدیرعامل در سیستمها)، آقای مهندس ضیائی (مشاور مدیرعامل در تولید)، آقای مهندس رجبی (مدیر تولید)، آقای مهندس فخار (مدیر تضمین کیفیت)، آقای مهندس شمس آبادی (مدیر فنی) در محل اتاق جلسات حوزه مدیریت برگزار گردید.

در ابتدای جلسه جناب آقای مهندس کمیلی ضمن برشمردن سابقه ناامیدکننده ارتباط بین کارخانه و دانشگاه ابراز امیدواری کرد با تغییر مدیریت کارخانه و رویکردهای اخیر سیستم اجرایی کشور و وزارت علوم اینبار این ارتباط بصورت مداوم و اثر بخش برقرار شود. مدیر کارخانه کویر تایر این واحد تولیدی را با اشتغال بیش از 1200 نفر بعنوان بزرگترین واحد تولیدی و صنعتی استان برشمرد و از نوآوری و فناوری های جدید در این صنعت بعنوان ضامن بقاء شرکت یاد کرد. استقبال مدیریت کارخانه از انعقاد قراردادهای پژوهشی و فناوری برد-برد موضوع بعدی صحبتهای مهندس کمیلی بود. تاکید بر خروجی همراه با ارزش افزوده از طرح های پژوهشی و توجیه اقتصادی آنها خواسته اصلی مدیریت کارخانه بود. در ادامه دکتر ولی پور مسئول گروه کارآفرینی و ارتباط با صنعت دانشگاه بیرجند ضمن ارائه گزارش مختصری از فعالیتهای پژوهشی اعضای هیات علمی دانشگاه بیرجند، رویکرد جدید مدیریت کارخانه کویر تایر را امیدوار کننده برشمرد و از آمادگی کامل دانشگاه بیرجند جهت هر نوع همکاری خبر داد. ایشان با ارائه توضیحاتی در مورد صندوق های حمایتی دولتی در زمینه طرح های پژوهشی و فناورانه قابل اجرا در صنعت، از مدیران شرکت کویر تایر نیز تقاضا کرد که طرح های پژوهشی با تکیه بر بر پتانسیلهای داخلی کارخانه اجرا شودند و البته به دریافت حمایت این صندوقها بعنوان یک بازوی کمکی بمنظور کاهش ریسک طرح ها توجه شود.

در ادامه مدیریت کارخانه در تکمیل سخنان دکتر ولی پور اتکاء مطلق کارخانه بر حمایت صندوق های دولتی را منتفی دانست و از تصمیم کارخانه جهت پرداخت هزینه طرح های سودمند اقتصادی خبر داد. در ادامه جناب آقای دکتر رهنما از اعضای محترم هیات علمی گروه مهندسی مکانیک دانشگاه بیرجند به ارائه درخواست دسته بندی طرح های بلند مدت و کوتاه مدت یا بعبارتی طرح های کلان و طرح های کم هزینه پرداخت. ایشان بر ضرورت وجود برخی رشته های تحصیلی متناسب با نیاز بزرگترین کارخانه صنعتی استان از جمله رشته مهندسی شیمی- گرایش پلیمر تاکید فرمودند. دکتر رهنما استفاده از پتانسیل دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه بیرجند را بمنظور اجرای طرح های پژوهشی مورد نیاز این کارخانه مفید و ضروری عنوان نمودند.

مهندس فخار سخنران بعدی نشست بودند که از کویر تایر بعنوان پدر واحدهای تولیدی و صنعتی استان نام برد. ایشان بی اعتمادی متقابل دانشگاه و صنعت و همچینین نگاه مدیران سابق شرکت کویر تایر را از چالشهای موجود بر سر راه ارتباط دانشگاه با کارخانه در سالهای گذشته عنوان کردند. مهندس فخار تداوم نشستهای مشترک دانشگاه و کارخانه و حتی برگزاری سمینارهای مرتبط با موضوعات این واحد تولیدی در داخل دانشگاه با حضور مسئولین و کارشناسان کارخانه را ضروری دانست و علاوه بر طرح های پزوهشی بر امکان استفاده کارخانه از خدمات آموزشی دانشگاه نیز تاکید داشتند.

در ادامه دکتر ولی پور بر نقش محوری صنایع بزرگ استان در توجیه رشته های تحصیلی مرتبط و ضرورت اقدام موثر کارخانه در این زمینه و ترغیب دانشگاه برای تربیت نیروی متخصص مورد نیاز بزرگترین واحد تولیدی استان تاکید فرمودند.

در ادامه پیشنهاد شروع طرح های زود بازده در زمینه نیازهای پژوهشی و فناوری کارخانه مطرح شد که مقرر گردید دو نوبت بازدید در طول دو هفته آینده توسط سایر اساتید دانشگاه بیرجند به کارخانه صورت گیرد و نیازهای پژوهشی نیز توسط واحد تحقیقات کارخانه به اساتید دانشگاه ارائه گردد تا پس از جمع بندی نظرات طی تهیه تفاهم نامه فیمابین دانشگاه بیرجند و شرکت کویر تایر فعالیتهای موثر جهت ارتقاء هر چه بیشتر روند کاری کارخانه توسط طرفین به مرحله اجرا درآید.


 

آخرین بروز رسانی در شنبه, 07 آذر 1394 ساعت 09:40
 
 
 

تلفن : 32202516 - درونگار : 32202515 - پست الکترونیک : research.office@birjand.ac.ir

انتهای بلوار شهید آوینی – بلوار دانشگاه بیرجند – پردیس شوکت آباد - ساختمان مرکزی